Regulamin
Sądu Koleżeńskiego LSTK
§ 1
Sąd koleżeński działa na podstawie § 39 Statutu Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury zwanego dalej Stowarzyszeniem i jest jednym z organów władz Stowarzyszenia.
§ 2
1. Sąd Koleżeński jest powołany przede wszystkim do polubownego rozwiązywania kwestii spornych i konfliktów, na drodze porozumienia i kompromisu, poprzez obiektywne zbadanie racji stron, oraz wyjaśnienie wszelkich okoliczności związanych ze sprawą, a także w trosce o dobre imię i interesy Stowarzyszenia.
2. Sąd Koleżeński składa się z 3 członków wybranych na Walnym Zebraniu Stowarzyszenia, a jego kadencja trwa 2 lata .
§ 3
1. Sąd Koleżeński na pierwszym zebraniu po Walnym Zgromadzeniu dokonuje wyboru przewodniczącego i jego zastępcy oraz sekretarza.
2. Praca członków Sądu Koleżeńskiego ma charakter społeczny i nie przysługuje za nią wynagrodzenie.
§ 4
1. Pracami Sądu Koleżeńskiego kieruje Przewodniczący, który reprezentuje Sąd oraz informuje Zarząd i Walne Zebranie Stowarzyszenia o działalności Sądu Koleżeńskiego.
2. Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego ma prawo brać udział w posiedzeniach Zarządu Stowarzyszenia oraz innych organów z głosem doradczym.
3. W razie nieobecności Przewodniczącego jego funkcje pełni Zastępca Przewodniczącego.
§ 5
Sekretarz prowadzi wszelkie akta dotyczące działalności Sądu Koleżeńskiego, korespondencje oraz sporządzone protokoły z zebrań i rozpraw Sądu Koleżeńskiego.
§ 6
Do zakresu kompetencji Sądu koleżeńskiego należy:
a) Rozpoznawanie spraw członków Stowarzyszenia obwinionych o naruszenie norm etycznomoralnych lub nie przestrzeganie statutu, uchwał i regulaminu Stowarzyszenia.
b) Rozpoznawanie konfliktów między członkami i Zarządem Stowarzyszenia.
c) Wydawanie orzeczeń w sprawie.
§ 7
Orzeczenie powinno zawierać jedno z:
a) Propozycję polubownego rozwiązania sporu;
b) Umorzenie postępowania;
c) Uniewinnienie;
d) Odstąpienie od wymierzenia kary;
e) Ukaranie obwinionego.
§ 8
Członkowie Sądu Koleżeńskiego są niezawistni w orzekaniu i kierują się przy nim tylko własnym przekonaniem, doświadczeniem życiowym oraz przepisami obowiązującymi w Stowarzyszeniu.
§ 9
1. Sąd Koleżeński wszczyna postępowanie na wniosek lub z urzędu.
2. Wniosek o wszczęcie postępowania mogą złożyć: a) Członkowie Stowarzyszenia b) Prezes Zarządu Stowarzyszenia, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
3. Strona kierująca sprawę do Sądu koleżeńskiego powinna to uczynić w formie wniosku pisemnego dołączając do niego odpis i niezbędne załączniki. Przewodniczący Sądu doręcza niezwłocznie odpis wniosku stronie przeciwnej.
§ 10
O terminie rozprawy Przewodniczący Sądu zawiadamia strony i świadków z 7 dniowym wyprzedzeniem. Zawiadomienie odbywa się zwyczajowo w formie pisemnej, jednakże dopuszcza się powiadomienie telefoniczne bądź e-mailem.
§ 11
Rozprawy przed Sądem Koleżeńskim są jawne. O nie jawności rozprawy każdorazowo decyzje podejmuje Przewodniczący Sądu.
§ 12
1. Rozprawa rozpoczyna się od zapoznania zebranych przez Przewodniczącego posiedzenia z meritum sprawy, po czym strony zgłaszają ustnie swe żądania i wnioski oraz przedstawiają twierdzenia i dowody na ich poparcie. Strony mogą ponadto wskazywać podstawy prawne swych żądań i wniosków.
2. Każda ze stron obowiązana jest do złożenia oświadczenia, co do twierdzeń strony przeciwnej, dotyczących okoliczności faktycznych.
3. Ponadto rozprawa obejmuje, stosownie do okoliczności, postępowanie dowodowe i roztrząsanie jego wyników.
§ 13
Sąd Koleżeński jest uprawniony do przesłuchania stron, świadków oraz korzystania z każdego dowodu przedstawionego przez stronę. Może także dopuścić z urzędu dowód niepowołany przez strony.
§ 14
Przewodniczący zamyka rozprawę, gdy Sąd uzna sprawę za dostatecznie wyjaśnioną. Przed zamknięciem rozprawy Przewodniczący udziela głosu stronom. Po zamknięciu rozprawy Sąd Koleżeński odbywa niezwłocznie niejawną naradę, po czym wydaje postanowienie.
§ 15
Ogłoszenie orzeczenia (postanowienia) powinno nastąpić na posiedzeniu, na którym zamknięto rozprawę. Jednakże w sprawie zawiłej sąd może odroczyć ogłoszenie wyroku na czas jednego tygodnia. W postanowieniu o odroczeniu Sąd powinien wyznaczyć termin ogłoszenia wyroku i ogłosić go niezwłocznie po zamknięciu rozprawy.
§ 16
Z każdego posiedzenia Sądu powinno wychodzić być sporządzony protokół na piśmie, który podpisuje Przewodniczący i Sekretarz lub osoba wykonująca z jego upoważnienia czynności protokołowania.
§ 17
Od orzeczenia postanowienia wydanego przez Sąd Koleżeński przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania, które strona zainteresowana może wnieść za pośrednictwem Zarządu na piśmie w ciągu 14 dni od daty ogłoszenia postanowienia.
§ 18
Postanowienie Walnego Zebrania jest ostateczne i natychmiast wykonalne.
§ 19
Sąd Koleżeński może wymierzyć następujące kary:
1. Upomnienie
2. Naganę
3. Zakaz pełnienia określonych funkcji w zarządzie lub komisjach statutowych na okres od 3 miesięcy do 2 lat lub na stałe.
4. Zawieszenie w czynnościach członka stowarzyszenia na okres od 3 miesięcy do 1 roku.
5. Wykluczenie członka ze stowarzyszenia.
§ 20
W razie stwierdzenia braku podstaw do wymierzenia jednej z w/w kar Sąd Koleżeński – w zależności od charakteru sprawy – oddala wniosek lub odwołanie, względnie umarza postępowanie.
§ 21
Materiały postępowania wyjaśniającego, protokoły z rozpraw i posiedzeń oraz wydane orzeczenia powinny być przechowywane przez okres 5 lat.
§ 22
Ze swojej działalności Sąd Koleżeński zdaje sprawozdanie na Walnym Zebraniu Członków.
§ 23
Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Walne Zebranie Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.