Lubińskie Stowarzyszenie Twórców Kultury

ROK 2021

12/12/2021

Wystawa "Nie zapomnimy - 40 rocznica ogłoszenia stanu wojennego"

Lubińskie Stowarzyszenie Twórców Kultury w grudniu 2021 r. przygotowało kolejną wystawę historyczną w Centrum Kultury MUZA. Wystawa nosi tytuł „Nie zapomnimy – 40-ta rocznica ogłoszenia stanu wojennego”. Honorowy patronat na zorganizowaną przez LSTK wystawą objął Starosta Powiatu Lubińskiego – Pan Adam Myrda. Hasło „Nie zapomnimy” jest także przesłanką by utrwalić fakty z tamtych czasów co może być lekcją historii, która przybliży wiedzę na temat wydarzeń, które miały miejsce czterdzieści lat temu. Artystów z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury nurtuje pytanie: jak odbierają to dzisiejsze pokolenia? Czy w dobie ekspansji komputerów - po czterdziestu latach jest możliwe zachowanie w pamięci wydarzeń, które były zaczątkiem wyzwolenia naszego Kraju spod sowieckiej okupacji?  Dlatego też przygotowana przez artystów wystawa, ma przede wszystkim dotrzeć do młodego pokolenia, oddać hołd bohaterom tamtych czasów i utrwalić pamięć o wydarzeniach, które przyczyniły się do demokratycznych zmian w Polsce z wiarą, że będzie ona niezwykłym świadectwem tych trudnych czasów i znakomitą ofertą edukacyjną, nie tylko dla ludzi młodych, ale i dorosłych odbiorców. Przygotowania do tej wystawy trwały już od dawna i w przekonaniu, że tak jak w ubiegłym roku - wystawa poświęcona „100 rocznicy Cudu nad Wisłą” – tak i ta poświęcona wydarzeniom, tym sprzed 40 lat - będzie kontynuacją zagadnień, które nigdy nie straciły i nie stracą na swojej aktualności. Wystawa była prezentowana w CK MUZA w „Galerii na Piętrze” w dniach od 10 grudnia 2021 r. do 20 stycznia 2022 r.

 Idź do galerii 

05/12/2021

Nasze jubileuszowe święto w mediach

Nigdy dotąd, jubileuszowe spotkania nie miały takiego zainteresowania medialnego. Byli przedstawiciele regionalnej telewizji, lokalnych rozgłośni radiowych i prasy. Recenzje jakie zostały przedstawione w mediach, utwierdziły artystów, że ich praca jest doceniona przez całe społeczeństwo.

Poniżej linki medialne, obrazujące nasz jubileusz XX - lecia: 

                                                       https://www.lubin.pl/kulture-tworza-juz-od-20-lat/ 

                                              https://miedziowe.pl/content/view/103156/78/

                                            https://www.youtube.com/watch?v=94IyAlVjQPw

04/12/2021

Manufaktura świąteczna w Centrum Działań Twórczych

4 grudnia 2021 r. Centrum Działań Twórczych zorganizowało wyjątkowe wydarzenie pod nazwą: "Manufaktura świąteczna".  Było to prawdziwe święto handmade. Na warsztatach uczestnicy pracowali nad ozdobami świątecznymi i własnoręcznie przygotowanymi upominkami. W imprezie tej nie zabrakło akcentu Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Kilku artystów wzięło udział w "Kiermaszu Rękodzieła", gdzie pośród świątecznego nastroju, niczym w "gaju choinkowym", mogli zaprezentować swoje prace, dodając uroku temu wspaniałemu przedsięwzięciu.

 Idź do galerii 

27/11/2021

Gala jubileuszowa z okazji XX-lecia istnienia LSTK

Jubileusz 20-lecia działalności Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury to dobra okazja na prezentację osiągnięć artystycznych oraz na wręczenie odznaczeń, wyróżnień i dyplomów dla artystów. Uroczysta gala jubileuszowa odbyła się w Centrum Działań Twórczych w Lubinie w dniu 26 listopada 2021 r. Zaproszenie na tę niezwykłą uroczystość przyjęli: Prezydent Miasta Lubina – Pan Robert Raczyński, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego na Dolnym Śląsku – Pan Grzegorz Ćwiertniewicz, Przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego – Pani Jadwiga Musiał, dyrektorzy placówek kulturalnych z miasta Lubina, delegacja z Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, oraz wielu innych znamienitych gości.
Spotkanie rozpoczęła młodzieżowa grupa wokalno-muzyczna z Centrum Działań Twórczych, a zamiast okolicznościowego referatu, została przedstawiona prezentacja słowno-zdjęciowa, która zrobiła ogromne wrażenie wśród publiczności. Owa prezentacja przedstawiała osiągnięcia lubińskich artystów na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla 4 artystów z LSTK: Jerzego Kosińskiego, Wandy Michalec, Zofii Kilimnik i Janiny Smolarek, które z upoważnienia Ministra wręczył prowadzący całe spotkanie – Prezes Zarządu LSTK – Wiesław Radojewski. Zostały również wręczone dyplomy uznania „Za upowszechnianie kultury” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla: Heleny Żabskiej, Stanisława Ryczka, Janiny Woronko-Zaczyńskiej i Joanny Podgórskiej.
Prezydent Miasta Lubina – Pan Robert Raczyński wyróżnił kilku artystów, wspaniale oprawionymi dyplomami i przekazał wszystkim artystom z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury podziękowanie za dotychczasowy trud w upowszechnianiu kultury w Zagłębiu Miedziowym, życząc jednocześnie weny twórczej w kolejnych latach.
Starosta Powiatu Lubińskiego – Pan Adam Myrda również wyróżnił kilka osób, które w jego imieniu wręczyła artystom Przewodnicząca Rady Powiatu – Pani Jadwiga Musiał, życząc artystom z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury dalszego trwania i rozwoju, aby to środowisko się ciągle poszerzało, żeby trafiali tu ludzie nowi i realizowali swoje pasje i pomysły.
Nie koniec na tym, bo również swoje uznanie wyraził Dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim na Dolnym Śląsku – Pan dr Grzegorz Ćwiertniewicz, wręczając kilka dyplomów przyznanych przez tę instytucję, życząc wszystkim artystom, by nie ustawali w dążeniu do celów i realizowali swoje pasje, tak jak robili to dotychczas. Pan dr Grzegorz Ćwiertniewicz został poproszony o wręczenie dyplomów w imieniu Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury, a kwintesencją tych uhonorowań było bezpośrednie, telefoniczne połączenie z prof. dr Pawłem Soroką, który nie szczędził słów uznania dla artystów z LSTK, życząc także wszystkim zebranym niezapomnianych wrażeń z trwającej gali jubileuszowej, przepraszając jednocześnie za swą nieobecność.
Wracając do samej uroczystości należy nadmienić, że wszyscy artyści z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury (a jest ich 27) zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami za całokształt w szerzeniu kultury w regionie, a podziękowania jakie napływały od uczestniczących gości nie miały końca. Część oficjalną zakończyła grupa teatralna z Centrum Działań Twórczych, którzy w piękny sposób przedstawili wiersze napisane na przestrzeni lat, przez wielu poetów zrzeszonych w LSTK.
Nie zabrakło również jubileuszowego tortu i małego poczęstunku, na który zaproszono wszystkich uczestników spotkania. Goście nie skąpili wyrazów uznania zwiedzając wystawę, przygotowaną przez artystów z tej okazji, gdzie wyeksponowane zostały ich prace, niektóre z nich zapierające dech w piersiach.

 Idź do galerii 

20/11/2021

Przewodniczący Rady Krajowej RSTK gościem Zarządu LSTK

20 listopada 2021 r. wystawę jubileuszową "Nasze wyzwania - nasza pasja" wizytował Przewodniczący Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury prof. dr hab. Paweł Soroka, który wysoko ocenił działania artystów z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Pan Przewodniczący w przeddzień jubileuszu dokonał również wpisu w Kronice Stowarzyszenia, składajac życzenia dla artystów w związku z obchodami XX-lecia istnienia LSTK. Ponieważ Pan prof. Paweł Soroka nie będzie mógł uczestniczyć w spotkaniu jubileuszowym, przypadającym na 26 listopada 2021  r., otrzymał z rąk Prezesa Zarządu LSTK - Wiesława Radojewskiego - pamiątkowy medal wybity z okazji XX - lecia. Kilkugodzinne spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Profesor przekazał Zarządowi najnowszy tomik swoich wierszy, wydany w tym roku, pod tytułem "Noc spadających gwiazd".

                     

19/11/2021

Wystawa jubileuszowa z okazji XX-lecia LSTK

W sali wystawowej Centrum Działań Twórczych w Lubinie - od 19 listopada 2021 r. można zwiedzać wystawę prac artystycznych przygotowaną z okazji obchodów jubileuszu XX- lecia istnienia Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Wystawa nosi nazwę "Nasze wyzwania - nasza pasja". Wystawa będzie towarzyszyć uroczystemu spotkaniu jubileuszowemu, które odbędzie się 26 listopada w sali widowiskowej Centrum Działań Twórczych. Artyści przygotowali swoje prace, wskazując w nich swoje naważniejsze myśli, akcentując jednocześnie swój dorobek w ostatnich dwóch dekadach. Prace swoje wystawili: malarze, fotograficy, ceramicy, rzeźbiarze i rękodzielnicy. Wystawa jak zawsze, wprowadza w zachwyt obserwatorów.

 Idź do galerii  

20/10/2021

Wystawa poplenerowa w Centrum Kultury MUZA

Od 19 października 2021 r w Centrum Kultury  MUZA w Lubinie w "Galerii na piętrze" prezentowana jest wystawa poplenerowa artystów z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Wystawa już na początku zdobyła głębokie uznanie, ze względu na przestrzenne rozmieszczenie prac, w pomieszczeniu z dużą ilością naturalnego światła, wywierającego pozytywne wrażenie, zachęcające do odwiedzin. Lubińskie Stowarzyszenie Twórców Kultury w bieżącym roku, dwukrotnie zorganizowało wyjazdy plenerowe dla artystów. Jednym z nich był dwudniowy wyjazd w rejon Bolkowa, by utrwalać w obiektywie i na płótnie, krajobrazy Pogórza Kaczawskiego i Pogórza Wałbrzyskiego, a także zapoznać się z historią i architekturą Zamku w Bolkowie. Drugi plener to pejzaże nadmorskie. Tym razem podczas dziesięciodniowego pobytu w Rewalu, tematem przewodnim była „Abstrakcja w nadmorskiej przestrzeni”. Pod okiem doświadczonych wykładowców i instruktorów artyści wykonali szereg wspaniałych prac artystycznych, które wprowadzają do wnętrza energię i kolor, a przede wszystkim doskonale łączą się z innymi elementami aranżacji. Wystawa będzie prezentowana do 15 listopada.

 Idź do galerii 

06/09/2021

Targowisko sztuki - piknik dla całych rodzin

Warsztaty, festiwal graffiti, koncerty, spektakle teatralne, food trucki – to zaledwie mały wycinek z atrakcji, jakie czekały na wszystkich, którzy 4 września pojawili się pod siedzibą Centrum Działań Twórczych. Zabawą dla całych rodzin - nowa lubińska instytucja kultury - otworzyła oficjalnie pierwszy rok swojej działalności. Swój udział w tym przedsięwzięciu mieli również artyści z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Zaproszenie przyjeli malarze, którzy w formie plenerowej, na sztalugach, pokazowo tworzyli obrazy w różnorodnych technikach: oleju, pastelach, akrylu i akwareli. Wielość użytych technik i zróżnicowanie tematów wynikało z wnikliwej obserwacji artystów. Ich wrażliwość artystyczną ukształtowało najbliższe otoczenie, natomiast inspiracją było zakończenie lata.

 Idź do galerii  

30/08/2021

Plener Sztuk Wszelakich i Rękodzieła 2021

29 sierpnia 2021 r. w Parku Piłsudskiego odbył sie doroczny Plener Sztuk Wszelakich i Rękodzieła, czyli artystyczne zakończenie lata - organizowany przez Centrum Kultury MUZA. Oczywiście jak co roku, nie zabrakło w tym wydarzeniu artystów z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Plener Sztuk Wszelakich i Rękodzieła odbył się w Parku Piłsudskiego po raz czwarty, a naprawdę to po raz 14, ponieważ wcześniej organizowany był Festiwal Ogólnopolski Rękodzieła, który odbywał się w Alei Kasztanowej przy Wzgórzu Zamkowym. Artyści z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury uczestniczą w tym festiwalu od samego początku, prezentując swoje artystyczne osiągnięcia. Wystawili się głównie rękodzielnicy prezentując wyroby ceramiczne, wikliniarskie, rzeźbiarskie, jak również prace wykonywane igłą i szydełkiem. Nie zabrakło również akcentu malarskiego. Tym razem najbardziej zawiedli synoptycy zapowiadajac wcześniej złą pogodę, jednakże impreza przebiegła w miłej i pogodnej atmosferze.

 Idź do galerii  

21/08/2021

Plener artystyczny w Rewalu

W dniach 9 -19 sierpnia 2021 r. artyści z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury uczestniczyli w nadmorskim plenerze artystycznym w Rewalu. Tym razem tematem przewodnim pleneru była "Abstrakcja w nadmorkiej przestrzeni". Naszym punktem postoju był oddalony o prawie kilometr od plaży i morza - Pensjonat EUROBAŁTYK. Wspaniali gospodarze udostepnili nam znakomite warunki do wypoczynku i pracy twórczej. Już w drugim dniu odbył sie długi wykład nawiazujacy do tematu, który wygłosiła zaproszona na plener, instruktorka z Centrum Działań Twórczych w Lubinie - Pani Elżbieta Kochan. Artyści natychmiast zabrali się do pracy, przygotowując po kilka szkiców obrazów, które zostały pozytywnie ocenione pod koniec pleneru. Duże wyzwanie stanęło przed grupą fotografów, którzy także zaprezentowali wykonane zdjęcia związane z tematem. Swoje prace zaprezentowali również rękodzielnicy, którzy również mieli obowiązek wykazania się podczas pleneru. Czas wolny wypełniały spacery nadmorską promenadą uroczego Rewalu, a także nie obyło sie bez kąpieli pośród morskich fal. Tradycyjne spotkania grillowe umiliły dwa długie wieczory, gdzie uczestnicy posilajac sie pieczonymi kiełbaskami, mogli pośpiewać i potańczyć. Na przełomie września i pąździernika jest zaplanowana wystawa poplenerowa, na której zostaną zaprezentowane wykonane prace.

 Idź do galerii 

06/08/2021

Spotkanie z Dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego

4 sierpnia 2021 r. mieliśmy zaszczyt gościć w Lubinie Dyrektora Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - Pana dr Grzegorza Ćwiertniewicza. Spotkanie odbyło się w siedzibie Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, w którym wzięli udział członkowie Zarządu LSTK oraz dodatkowo kilku przedstawicieli poszczególnych dziedzin sztuki. W miłej atmosferze rozmawialiśmy na temat rozwoju kultury w powiecie lubińskim oraz o problemach, z którymi borykają sie artyści - szczególnie w okresie nieustającej pandemii. Pan Dyrektor zapoznał się z naszą historią i zaoferował nam wszechstronną pomoc w pozyskaniu środków na działalność Stowarzyszenia, a przede wszystkim podziękował artystom za ich trud włożony w rozwój kultury na terenie Zagłębia Miedziowego. 

                     

10/07/2021

Walne Zebranie Sprawozdawcze 2021

W dniu 8 lipca 2021 r w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie odbyło sie Walne Zebranie Sprawozdawcze członków Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury za rok 2020. Zebranie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego, czyli: odpowiednie odstępy, stosowanie maseczek, dezynfekcja rąk itp. W zebraniu wzięło udział 23 osoby, co stanowiło 82,1 % ogółu ogółu członków Stowarzyszenia. Prawomocność Zebrania stwierdziła Komisja Mandatowa, a Walne Zebranie przyjęło łącznie 8 Uchwał - niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu Stowarzyszenia oraz 1 wniosek do realizacji.

 Sprawozdanie za 2020 r.  Protokół z Walnego 

07/07/2021

Plener artystyczny w okolicach Bolkowa

Z początkiem lipca artyści z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury uczestniczyli w dwudniowym plenerze artystycznym p.n. „Natura w obiektywie i malowana na płótnie” w ramach realizacji projektu zadania publicznego zawartego z Gminą Miejską Lubin.
W dniach 5 - 6 lipca 2021 r. artyści z LSTK wyruszyli na dwudniowy plener w okolice Bolkowa. Po drodze zatrzymali się w Jaworze i zwiedzili ewangelicki Kościół Pokoju - największą drewnianą budowlę o funkcjach religijnych na świecie. Kościół ten w roku 2001 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednakże głównym celem było zwiedzanie Zamku w Bolkowie, gdzie na jego dziedzińcu artyści wykonali szereg prac artystycznych, szkiców i fotografii, nie tylko zabudowań, ale również wspaniałych, majestatycznych krajobrazów, widocznych z wyniosłego wzgórza, gdzie przed stuleciami wybudowano zamek. Uczestnicy pleneru wysłuchali również wykładu na temat historii zamku oraz jego położenia wśród wzniesień podgórza kaczawskiego, z uwzględnieniem historii okolicznych parków krajobrazowych, a przeprowadzone tam warsztaty  wzbudzały chęć do działania oraz inspirowały twórców do wielkiego wyzwania jakim jest ukazanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego regionu, przy jednoczesnym stymulowaniu życia społeczno-gospodarczego, przede wszystkim turystyki i rekreacji, w myśl zasad zrównoważonego rozwoju, a rejestracja najpiękniejszych krajobrazów, była wyzwaniem dla artystów (szczególnie fotografów), by zachować je dla przyszłych pokoleń jako dziedzictwo przyrodnicze tego regionu. Dydaktyczne forum dyskusyjne w grupie - na temat parków krajobrazowych, jako jednej z form ochrony przyrody w Polsce, odbyło się już w miejscu, gdzie zaplanowano nocleg, czyli w Sadach Dolnych. Nazajutrz zaplanowano uroczą wycieczkę do Zamku Książ, oraz do przyległej nieopodal Palmiarni.

 Idź do galerii 

10/06/2021

Termin i porządek Walnego Zebrania Sprawozdawczego

Zarząd Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury informuje, że Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2020 r. odbędzie się w dniu 24 czerwca 2021 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury (sala nr 104). Zebranie odbedzie się z zachowaniem pełnego "reżimu sanitarnego". Wszyscy uczestnicy są zobowiazani do odkażenia rąk przed wejściem na salę (stanowisko będzie przygotowane). Bezwzględnie obowiazuje nakaz noszenia własnej maseczki. Apelujemy również do zajmowania wyznaczonych miejsc, w przepisowych odstępach, jak również o nie przemieszczanie się po sali bez uzasadnionej potrzeby.

 Porządek Zebrania 

27/05/2021

Audycja na temat LSTK w Radiu Zachód

W dniu 7 maja 2021 r. dziennikarz Radia Zachód - Pan Sławomir Kordyjalik - przeprowadził kilkudziesięcio minutowy wywiad z Prezesem Zarządu Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury - Wiesławem Radojewskim na temat działalności naszego Stowarzyszenia. Audycja została wyemitowana na falach zielonogórskiej rozgłośni w dniu 21 maja 2021 r.

Link do audycji:  https://www.zachod.pl/audycja/lubinskie-stowarzyszenie-tworcow-kultury/

05/05/2021

Dyplom od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Zarząd Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury informuje, że rok 2021 jest rokiem jubileuszowym dla naszej organizacji. W tym roku obchodzimy XX lecie istnienia naszej organizacji.

Uroczystości jubileuszowe będziemy obchodzić na przełomie listopada i grudnia, ale już dziś otrzymaliśmy z tej okazji Dyplom Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, podpisanego przez prof. dr hab. Piotra Glińskiego.


15/04/2021

Info o Walnym Zebraniu Sprawozdawczym za 2020 r.

Zarząd Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury informuje, że w związku z obostrzeniami sanitarno-epidemiologicznymi - Walne Zebranie Sprawozdawcze planowane jest w miesiącu czerwcu.Dokładny termin zostanie podany na stronie internetowej, jak również indywidualnie poprzez SMS.