Lubińskie Stowarzyszenie Twórców Kultury

ROK 2020

10/10/2020

 

Wystawa papieska w Kościele Św. Maksymiliana Marii Kolbe

Od 5 października 2020 r. naszą wystawę papieską "W blasku świętości" - poświęconą 100 rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II - można podziwiać w Kościele Św. Maksymiliana Marii Kolbe na Przylesiu w Lubinie. Prezentowana przez miesiąc wystawa, w Kościele Św. Wojciecha na Ustroniu - poświęcona naszemu Wielkiemu Polakowi - została przeniesiona na Przylesie do Kościoła Św. Maksymiliana Marii Kolbe i potrwa do 13 listopada 2020 r. Cieszy nas fakt, że również tam zdobywa duże uznanie. Wystawa przyciąga nie tylko osoby dorosłe, ale także młodzież i dzieci. I to cieszy, bo przesłanie kierowane jest przede wszystkim do ludzi młodych, którym osoba Św. Jana Pawła II znana jest tylko z opowiadań.

 Idź do galerii 

07/09/2020

 

Finisaż wystawy w CK MUZA z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej"

7 września 2020 r. w Centrum Kultury MUZA w Lubinie odbył się finisaż wystawy "Nie zapomnimy - 100 rocznica Cudu nad Wisłą". Wystawa trwała ponad miesiąc, cieszac sie ogromnym uznaniem lokalnego społeczeństwa i nie tylko. Mimo zagrożenia wywołanego przez koronawirus SARS-CoV-2, "Galeria na Piętrze" była oblegana przez ludzi kochających sztukę, którzy podziwiali kunszt wykonania prac przez artystów z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Finisaż ze względów epidemiologicznych miał charakter ściśle zamknięty. Uczestniczyli w nim jedynie artyści z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i wąskie grono sympatyków. Centrum Kultury MUZA reprezentowała Pani Agnieszka Byczkowska, która była aranżerem i opiekunem tej wystawy. Złożyła serdeczne podziękowania w imieniu Pani Dyrektor CK MUZA, nie szczędząc podziwu dla artystów za tak wielkie postępy w tworzeniu kultury, życząc jednocześnie weny  twórczej i satysfakcji z wykonywanych prac. Również Prezes Zarządu LSTK - Wiesław Radojewski w swoim wystapieniu wyraził głębokie uznanie dla zorganizowanej wystawy przekonując, że  praca artystów jest cząstką historii i na długo pozostanie w pamięci społeczeństwa lubińskiego. Przekazał artystom podzękowania od prof. dr Pawla Soroki - Przewodniczacego Rady Krajowej RSTK, który kilka dni wcześniej wizytował wystawę. Prezes przedstawił również plany Stowarzyszenia na najbliższy okres.

Relacja z wystawy była prezentowana na portalach: Miedziowe.pl i  Lubin.pl

https://www.lubin.pl/bitwa-warszawska-oczami-lubinskich-artystow/

 Idź do galerii 

04/09/2020

 

Wystawa papieska "W BLASKU ŚWIĘTOŚCI" w Kościele Św. Wojciecha

Od 4 września 2020 r. w Kościele p.w. Św. Wojciecha na Ustroniu, można podziwiać prace twórcze artystów z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, którzy dzięki uprzejmości tutejszego proboszcza ks. kanonika Krzysztofa Krzyżanowskiego, przygotowali wspaniałą wystawę z okazji 100 rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II. Wystawa nosi tytuł "W blasku świętości".Główne przesłanie kierowane jest do dzieci i młodzieży, czyli do pokolenia, któremu osoba Św. Jana Pawła II znana jest tylko z opowiadań. Nie znali oni Ojca Świętego, bądź byli zbyt mali, by mogli zachować go w pamięci. To właśnie najmłodszemu pokoleniu musimy przekazywać prawdziwą historię o człowieku, który współtworzył historię współczesnego świata, a w sposób szczególny uczestniczył w polskiej drodze do wolności. Wystawa „W blasku świętości” wprowadzi w zadumę, nie tylko tych młodych ludzi, ale także starsze pokolenia, czyli tych, którzy pamiętają Jana Pawła II, którzy niejednokrotnie mogli brać udział w bezpośrednich spotkaniach, uczestnicząc w Jego pielgrzymkach do Kraju. Wystawa, w której główną postacią będzie Św. Jan Paweł II, w części będzie także nawiązywała do innych wizerunków religijnych, które będą symbolizowały blask wielkiej świętości w jaką wszedł po śmierci nasz Wielki Polak

 Idź do galerii 

03/09/2020

 

Plener artystyczny w Szklarskiej Porębie

Wreszcie artyści z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury mogli w tym roku pojechać w Polskę. Tym razem, nie jak co roku w miejcowości nadmorskiej lecz w naszych polskich górach. Dwudniowy plener artystyczny odbył się w dniach 1-2 września 2020 r. w Szklarskiej Porębie. Z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego, gościliśmy w Pensjonacie LICZYRZEPA. Artyści poza krótkim wypoczynkiem, mogli uczestniczyć w warsztatach i wykładzie historycznym  z tematem "Bitwa Warszawska", gdyż wyjazd plenerowy był związany z projektem, w ramach umowy zawartej z Urzędem Miejskim w Lubinie. Poza czynnościami wynikającymi z umowy, artyści mogli zwiedzić Dom Gerharta i Carla Hauptmannów z ekspozycją stałą poświęconą tym znakomitym pisarzom z przełomu XIX i XX wieku, oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, gdzie zgromadzone zostały eksponaty związane z historią, etnografią, rzemiosłem i sztuką regionalną. Wisienką na torcie była wizyta w hucie szkła "Leśna Huta", gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z procesem wytapiania szkła ozdobnego. Spacer po "Ogrodzie Ducha Gór" - pozwolił na przeżycie niezwykłej ekologicznej przygody i był wspaniałą okazją do zapoznania się z unikatową przyrodą Karkonoszy. Piękne widoki  polskich gór na długo pozostaną w pamięci artystów, którzy zapewne w wiekszości przeleją te wrażenia na płótna, a fotografie pozostaną na długo wspomnieniem.

 Idź do galerii 

31/08/2020

 

Plener Sztuk Wszelakich i Rękodzieła 2020

Jak co roku Centrum Kultury MUZA organizuje na zakończenie lata - Plener Sztuk Wszelakich i Rękodzieła. Tegoroczny Plener odbył się w niedzielę 30 sierpnia w Parku im. Józefa Piłsudskiego. Nie zabrakło tu również artystów z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Stowarzyszenie nastawiło sie głównie na prezentację wyrobów rękodzielniczych, ale nie brakło również prac malarskich i rzeźbiarskich. Choć pogoda nie dopisała w pełni - wielu wystawców twało do końca. Przy dźwiękach muzyki czas płynął szybko. Zainteresowanie publiczności było duże, choć jej udział nie był tak aktywny jak w latach ubiegłych. Wszystko ze względu na niepewną pogodę oraz wciąż panującego KORONAWIRUSA COVID19.

 Idź do galerii 

29/08/2020

 

Przewodniczący Rady Krajowej  RSTK w Lubinie

W dniu 29 sierpnia 2020 r. gościliśmy w Lubinie Przewodniczącego Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury - prof. dr Pawła Sorokę. Przewodniczący odwiedził przygotowaną przez nas wystawę, prezentowaną obecnie w Centrum Kultury MUZA pod nazwą "Nie zapomnimy - 100 rocznica Cudu nad Wisłą"Prof. Paweł Soroka wysoko ocenił nasze przedsięwzięcie i złożył serdeczne podziękowania artystom, którzy włożyli ogromny wkład w przygotowanie tej wystawy. Po wizycie w CK MUZA odbyło sie również posiedzenie Zarzadu LSTK, w  którym uczestniczył nasz gość, przekazując aktualne problemy stowarzyszeń o podobnym profilu do naszego w Polsce oraz przedstawiając zebranym obszerną wiedzę na temat roli środowisk artystycznych we współczesnym świecie. Wniesione aspekty polityczno-gospodarcze, ekonomiczne i kulturowe były tematem głębokiej dyskusji, które na długo pozostaną w pamięci uczestników spotkania.

                 

31/07/2020

 

Wystawa w CK MUZA - "Nie zapomnimy - 100 rocznica Cudu nad Wisłą"

Przez cały sierpień w „Galerii na piętrze” w Centrum Kultury MUZA w Lubinie będzie można przeżywać lekcję historii, która przybliża wiedzę na temat wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu. Patriotyczny charakter 100 rocznicy „Cudu nad Wisłą” ukazują artyści z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury poprzez wystawę prac w tym temacie.

Tytuł wystawy:   "Nie zapomnimy - 100 rocznica Cudu nad Wisłą"

Wystawa sprzyja kształtowaniu postaw patriotycznych. Artyści z LSTK kierują wystawę do wszystkich pokoleń uznając, że warto czerpać z tradycji tego zwycięstwa w 1920 roku i chłonąć historię. Wielu obserwatorów tej wystawy powiększy swą wiedzę dotyczącą ważnych dla Polaków wydarzeń, do jakich doszło przed stu laty, na przedpolach Warszawy. Dla wprowadzenia w temat: 100 lat temu Polacy, krótko po odzyskaniu niepodległości, zatrzymali najazd bolszewickiej armii na całą Europę, czyli zgaszono płomień bolszewickiej rewolucji. To niesamowite historyczne wydarzenie warto pielęgnować, a wiedzę tę przekazywać potomnym. Dzięki zwycięstwu Rzeczpospolita Polska zachowała świeżo odzyskaną niepodległość. Główną rolę tych wydarzeń odegrał Józef Piłsudski, na stałe wpisujac się w historię Polski. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zwiedzania wystawy w CK MUZA w „Galerii na piętrze” w godzinach urzędowania, od 1 sierpnia do 7 września 2020 r. Jeśli pozwolą na to przepisy służb epidemiologicznych i panujacy KORONAWIRUS nie pokrzyżuje nam planów, w ostatnim dniu , czyli  7 września zorganizujemy finisaż tej wystawy.


18/06/2020

 

Przygotowania do obchodów - 100 rocznicy "Bitwy Warszawskiej"

W sierpniu 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej – określana mianem „Cudu nad Wisłą”. Ukazanie oczyma artystów dni, które zdecydowały o zachowaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą, i które przekreśliły plany rozprzestrzeniania rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią, będą tematem planowanej wystawy w sierpniu 2020 r. w CK MUZA. Nikt, a szczególnie młode pokolenie nie może wymazać tych dni z historii, dlatego też artyści z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury podejmują wyzwanie, by wrócić pamięcią do tych zdarzeń, by heroizm bohaterów tamtych czasów ukazać na obrazach, fotografiach, rzeźbie a nawet w pracach rękodzielniczych. Prezentowana w CK MUZA ekspozycja będzie promowała 100 rocznicę wielkiego zwycięstwa Polaków, a zarazem będzie realizacją zadania publicznego pod nazwą „Nie zapomnimy – 100 rocznica Cudu nad Wisłą”.

12/06/2020

 

Walne Zebranie Sprawozdawcze 2020

W dniu 8 czerwca 2020 r w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie odbyło sie Walne Zebranie Sprawozdawcze członków Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury za rok 2019. Zebranie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego, czyli: odpowiednie odstępy, stosowanie maseczek, dezynfekcja rąk itp. W zebraniu wzięło udział 20 osób, co stanowiło 69 % ogółu ogółu członków Stowarzyszenia. Prawomocność Zebrania stwierdziła Komisja Mandatowa, a Walne Zebranie przyjęło łącznie 8 Uchwał - niezbednych w prawidłowym funkcjonowaniu Stowarzyszenia.

 Sprawozdanie za 2019 r.  Protokół z Walnego  

28/05/2020

 

Info o Walnym Zebraniu Sprawozdawczym 2020

Zarząd Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury informuje, że Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2019 r. odbędzie się w dniu 08 czerwca 2020 r. (poniedziałek) o godz. 16.30 w Młodzieżowym Domu Kultury (sala konferencyjna nr 116).
Zebranie odbedzie się z zachowaniem pełnego "reżimu sanitarnego". Wszyscy uczestnicy są zobowiazani do odkażenia rąk przed wejściem na salę (stanowisko będzie przygotowane). Bezwzględnie obowiazuje nakaz noszenia własnej maseczki. Apelujemy również do zajmowania wyznaczonych miejsc, w przepisowych odstępach, jak również o nie przemieszczanie się po sali bez uzasadnionej potr
zeby.

 Porządek  Zebrania 

15/04/2020

 

#Zostań w Domu

Wielu artystów z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury wspierając ogólnopolską akcję „#Zostań w Domu” – wypełniają swój wolny czas: malując obrazy, rzeźbiąc lub wykonując prace rękodzielnicze. Zapewne wiele z tych prac znajdzie swój finał w aukcjach charytatywnych po ustąpieniu Koronawirusa. Duże uznanie należy się dla Pań: Heleny Żabskiej i Bernadety Chronowskiej, które postanowiły ujawnić swoje zdolności, szyjąc tak bardzo potrzebne w obecnych czasach maseczki. Maseczki te nieodpłatnie rozprowadzają wśród członków rodziny, znajomych, sąsiadów i przyjaciół. Dzisiaj przedstawiamy galerię wykonanych już prac, ale apelujemy również do twórców - nie tylko z naszego Stowarzyszenia - by podjęli temat czasów dzisiejszych, by czas obecnej „cichej wojny” został utrwalony i pozostał w pamięci potomnym. Byśmy pamiętali jak groźna i zabójcza jest ta niewidzialna broń.

 Idź do galerii 

31/03/2020

Opowiadania Stanisława Ryczka

Stanisław Ryczek zwykle utożsamiany jest z malarstwem artystycznym, ale tkwi w nim także wielki potencjał literacki. Właśnie w miesiącu marcu tego roku ukazała się jego kolejna książka "Czarownica i inne opowiadania", wydana przez Wrocławskie  Wydawnictwo LENA.   Książka zawiera zbiór 26 opowiadań z dreszczykiem,  ujętych w pięciu rozdziałach:    I "Opowiadania niezmyślone",  II "Opowiadania niezwyczajne", III "Opowiadania wołowskie", IV "Opowiadania prawdziwe",  V "Opowiadania zmyślone". Akcja części z tych opowiadań dzieje się w czasach historycznych, część dotyczy czasów współczesnych, a część zawiera fantazję dotyczącą przyszłości. Oprócz literackiej fikcji, znajdziemy tam opowieści oparte na wydarzeniach prawdziwych. Szerokie spektrum tematów, wartka akcja i zaskakujące puenty, spodobają się czytelnikom w każdym wieku, choć ze względu na występowanie kilku drastycznyc scen i opisów, nie jest polecana dla dzieci. Należy nadmienić, że nasz kolega Stanisław Ryczek był współautorem, wydanej w 2017 r. książki nawiązującej do stanu wojennego: "Wołowskie obrazki ze stanu wojny polsko-jaruzelskiej 1981-1989"


27/03/2020

Apel do członków Stowarzyszenia

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce, w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apeluję do wszystkich członków Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury o rozwagę, a przede wszystkim o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Poddajmy się samoizolacji i pozostańmy w domach do czasu ustania zagrożenia epidemicznego oraz utrzymujmy częsty kontakt telefoniczny z najbliższymi, ale również z koleżankami i kolegami z LSTK. W razie konieczności kontaktów z innymi osobami zachowujmy co najmniej 2 metry odległości od rozmówcy. Unikajmy kontaktu z osobami, mającymi objawy przeziębienia. W przypadku objawów infekcji - kaszlu, gorączki lub duszności – kontaktujmy się telefonicznie z lekarzem rodzinnym. Pozostanie w domach nie oznacza bezczynności. Spacerujmy po mieszkaniu, gimnastykujmy się, a przede wszystkim oddajmy sie wenie twórczej. Pozdrawiam Was wszystkich i życzę zdrowia. 

Prezes Zarządu LSTK

Wiesław Radojewski

06/03/2020

Indywidualna wystawa Wiesława Wojciechowskiego w Chojnowie

W dniu 6 marca 2020 r. w Chojnowskim Muzeum Regionalnym miał miejsce wernisaż indywidualnej wystawy naszego artysty - Wiesława Wojciechowskiego, pod nazwą: „Ogród barw”. Wystawa wzbudziła ciepłe i dobre emocje.  Pan Wiesław kultywuje tradycje Zagłębia Miedziowego, ale również kulturę miasta i okolic Chojnowa, gdyż z tego regionu pochodzi. Na wernisaż przybyła szeroka rzesza przyjaciół i znajomych z Chojnowa. W wernisażu uczestniczył Burmistrz – Jan Serkies, który skierował ciepłe słowa uznania w kierunku artysty. Nie zabrakło również delegacji z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury z Prezesem – Wiesławem Radojewskim na czele, który również nie szczędził słów uznaniowych dla swojego imiennika. Sam bohater wieczoru tłumaczył - …malarstwo daje mi bardzo dużo satysfakcji i radości, a przygotowując tę wystawę - starałem się nawiązać do wątków chojnowskich, by społeczeństwo Chojnowa szybko rozpoznało osoby, ewentualnie miejsca na moich obrazach...

 Idź do galerii