Lubińskie Stowarzyszenie Twórców Kultury

Statut
Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury
(tekst jednolity)

ROZDZIAŁ PIERWSZY

Postanowienia ogólne. 

§ 1 

Stowarzyszenie nosi nazwę LUBIŃSKIE STOWARZYSZENIE TWÓRCÓW KULTURY i zwane jest w dalszej treści Stowarzyszeniem. 

§ 2

1. Stowarzyszenie ma osobowość prawną. 

2. Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. o stowarzyszeniach (jedn. tekst: Dz. U. Nr 79 poz. 855 z 2001 r.) oraz niniejszego statutu. 

3. Stowarzyszenie działa także.w oparciu o ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, ze zm.). 

§ 3 

1. Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Lubin. 

2. Stowarzyszenie działa na obszarze Rzeczpospolitej i za granicą. 

3. Stowarzyszenie może tworzyć koła środowiskowe, oddziały, zakłady, filie i przedstawicielstwa poza swoją siedzibą, zarówno w kraju jak i za granica, jeżeli służyć to będzie realizacji jego celów statutowych i pozostanie w zgodzie z porządkiem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej i innego państwa. 

§ 4

Realizacja zadań statutowych może być prowadzona we współpracy z innymi podmiotami, w tym organami administracyjnymi, w szczególności na wszystkich szczeblach administracji samorządowej. 

§ 5

Czas trwania Stowarzyszenia jest nieograniczony. 

§ 6 

Nadzór nad działalnością Stowarzyszenia należy do Starosty miasta Lubina 

§ 7

1. Stowarzyszenie używa pieczęci podłużnej lub okrągłej z napisem: „Lubińskie Stowarzyszenie Twórców Kultury". 

2. Stowarzyszenie może używać wyróżniającego go znaku graficznego. 

§ 8 

1. Stowarzyszenie może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Stowarzyszenie. 

2. Stowarzyszenie może nadawać poszczególnym osobom, szczególnie zasłużonym dla Stowarzyszenia, bądź posiadającym znaczące osiągnięcia w zakresie, w jakim Stowarzyszenie prowadzi swoją działalność, status Honorowego Członka Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

 

ROZDZIAŁ DRUGI

Cel, zakres i formy działania Stowarzyszenia. 

Prowadzenie działalności pożytku publicznego.

 § 9 

1. Po zarejestrowaniu działalności Stowarzyszenia w KRS, jako Organizacji Pożytku Publicznego, Stowarzyszenie będzie prowadzić działalność pożytku publicznego. 

2. Działalność pożytku publicznego jest wyłączną działalnością statutową Stowarzyszenia ze szczególnym uwzględnieniem art. 20 pkt 1 i 2 oraz pkt 7a, b, c, d ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. 

3. Stowarzyszenie może prowadzić także działalność gospodarczą, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków. 

4. Stowarzyszenie prowadzi działalność statutową na rzecz ogółu społeczności. (91.3) 

5. Stowarzyszenie prowadzi działalność statutową w zakresie: 

a) kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, (92.3), podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, 

b) działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami, działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, (75.2) 

c) działalności charytatywnej, 

d) działalności na rzecz mniejszości narodowych, 

e) działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (85.3.), 

f) promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy (74.), 

g) nauki (73.), edukacji (80.), oświaty i wychowania (85.3.), 

h) krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży (92.), 

i) pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju (85.3.) i za granicą (75.2.), 

j) promocji i organizacji wolontariatu (85.3.), 

k) działalności wspomagającej technicznie i, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe, w zakresie określonym w wyżej wymienionych punktach (85.3.). 

§ 10

1. Celem Stowarzyszenia jest stworzenie warunków dla rozwoju nieprofesjonalnych twórców kultury robotniczej, dążenie do powszechnego uznania twórczości robotniczej, jako istotnego nurtu w kulturze narodowej, w szczególności: 

a) pomoc w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i doskonaleniu warsztatu twórczego członków Stowarzyszenia. 

b) wspieranie organizacyjne i finansowe inicjatyw twórczych członków Stowarzyszenia. 

c) prowadzenie działalności popularyzującej (odczyty, spotkania autorskie, wystawy, koncerty itp.) twórczości członków Stowarzyszenia. 

d) prowadzenie działalności wydawniczej propagującej twórczość członków Stowarzyszenia. 

e) współdziałanie ze Stowarzyszeniami twórczymi różnych środowisk, placówkami kulturalnymi, naukowymi, wydawnictwami a także organizacjami społecznymi na rzecz doskonalenia warsztatu twórczego i upowszechniania dorobku twórczego członków Stowarzyszenia. 

f) inicjowanie i popularyzowanie uczestnictwa członków Stowarzyszenia w konkursach, przeglądach i festiwalach dorobku twórczego. 

g) współpracę z redakcjami gazet, czasopism, radia i telewizji, zespołami filmowymi, teatrami i innymi zawodowymi instytucjami artystycznymi w celu uzyskania możliwości prezentowania dorobku twórczego członków Stowarzyszenia.  

h) stworzenie warunków twórczego rozwoju racjonalizatorów i wynalazców członków Stowarzyszenia. 

2. Dla realizacji ww. celów oraz działalności określonych w § 9 Stowarzyszenie uzyskuje środki finansowe w walucie polskiej i w walutach obcych na wykonywanie celów Stowarzyszenia, 

3. W realizacji swoich działań statutowych Stowarzyszenie współpracuje z organami władzy i administracji państwowej, samorządowej, organizacjami społecznymi i gospodarczymi, szkołami wyższymi, instytutami naukowymi i innymi osobami prawnymi i fizycznymi w kraju i za granicą. Stowarzyszenie współpracuje z międzynarodowymi i zagranicznymi organizacjami, instytucjami i stowarzyszeniami. 

4. Stowarzyszenie gromadzi środki pieniężne i zasoby materialne na rzecz instytucji realizujących cele Stowarzyszenie oraz niesie pomoc finansową takim instytucjom. 

5. Wspiera i aktywizuje wszelkie inicjatywy służące celom Stowarzyszenia. 

6. Stowarzyszenie może być członkiem organizacji społecznych i gospodarczych, do których przystępuje na podstawie umowy. 


ROZDZIAŁ TRZECI 

Majątek i dochody Stowarzyszenia 

§ 11 

1. Majątek Stowarzyszenia stanowią wpisowe i składki członków oraz środki finansowe, prawa majątkowe, nieruchomości i ruchomości nabyte przez Stowarzyszenie w trakcie jego działania, 

2. Dochodami Stowarzyszenia są: 

a) dochody z operacji finansowych (lokaty, papiery wartościowe itp.) 

b) subwencje, dotacje, darowizny, spadki, zapisy; 

c) dochody ze zbiórek i imprez publicznych; 

d) dochody z majątku ruchomego i nieruchomego oraz praw majątkowych, 

e) dochody z prowadzonej działalności gospodarczej. 

f) inne wpływy 

§ 12 

Stowarzyszenie odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem. 

§ 13 

1. Środki na realizacje celów statutowych Stowarzyszenie i pokrycie kosztów jego działania pochodzą z: 

a) dotacji, darowizn, spadków i zapisów krajowych i zagranicznych, 

b) subwencji osób trzecich, 

c) dochodów ze zbiórek, imprez publicznych, aukcji oraz akcji charytatywnych, 

d) dochodów z majątku ruchomego, nieruchomości oraz praw majątkowych 

e) innych źródeł przewidywanych w przepisach prawnych, 

f) odsetek bankowych, 

g) dochody z prowadzenia działalności gospodarczej, 

h) dochody z odpłatnej działalności pożytku publicznego. 

2. Dochody z działalności odpłatnej pożytku publicznego służą wyłącznie realizacji zadań należących do sfery zadań publicznych. 

§ 14 

1. Majątek Stowarzyszenia jest lokowany na rachunkach bankowych i w papierach wartościowych lub lokatach terminowych. 

2. Dochody uzyskiwane z majątku Stowarzyszenia przeznaczane są na realizację celów statutowych oraz na pokrycie kosztów działalności Stowarzyszenia.

§ 15 

Majątek Stowarzyszenia nie może być: 

1) przeznaczony na udzielanie pożyczek lub zabezpieczeń zobowiązań członkom Stowarzyszenia, członkom organów Stowarzyszenia, pracownikom Stowarzyszenia oraz osobom, których z pracownikami łączy związek małżeński, stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej a w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej osobami bliskimi 

2) przekazany na rzecz członkówStowarzyszenia, członków organów Stowarzyszenia, pracowników Stowarzyszenia oraz ich osób bliskich, na zasadach innych nit w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach; 

3) wykorzystywany na rzecz członków Stowarzyszenia, członków organów Stowarzyszenia, pracowników Stowarzyszenia oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie to wynika bezpośrednio ze statutowego celu Stowarzyszenia; 

§ 16 

Z majątku Stowarzyszenia nie można dokonywać zakupu, na szczególnych zasadach, towarów i usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jej organów lub pracownicy Stowarzyszenia oraz ich bliskie osoby. 

§ 17 

Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową i księgi rachunkowe na zasadach określonych odrębnymi przepisami. 

§ 18 

Dochody pochodzące z subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być używane na realizację wszystkich celów Stowarzyszenia, o ile ich ofiarodawcy nie postanowili inaczej. 

§ 19 

Dochody ze zbiórek i imprez publicznych mogą być wykorzystywane tylko zgodnie z celami, dla jakich je zorganizowano. 

§ 20 

W przypadku powołania Stowarzyszenia do dziedziczenia, Prezes Stowarzyszenia składa, za zgodą Rady Stowarzyszenia, oświadczenie o przyjęciu spadku tylko wówczas, gdy w chwili składania oświadczenia bezspornym jest, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe. Przyjęcie spadku może nastąpić tylko z dobrodziejstwem inwentarza. 


ROZDZIAŁ CZWARTY 

Organy i sposób organizowania Stowarzyszenia 

ORGANY STOWARZYSZENIA 

§21 

Organami Stowarzyszenia są: 

a) Walne zebranie członków 

b) Rada Stowarzyszenia 

c) Komisja rewizyjna 

d) Zarząd Stowarzyszenia 

e) Sąd koleżeński  

I. Walne zebranie 

§ 22 

Walne Zebranie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. Może ono być zwyczajne lub nadzwyczajne. 

1. Zwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd Stowarzyszenia nie rzadziej niż raz w roku. 

2. Do kompetencji Walnego Zebrania należy: 

a) rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu Stowarzyszenia i ich ocena, . 

b) wysłuchanie sprawozdania Rady stowarzyszenia i Komisji Rewizyjnej, ustalenie absolutorium ustępującemu Zarządowi, 

c) rozpatrywanie i zatwierdzanie budżetu oraz prac Stowarzyszenia na rok następny, 

d) zmiana Statutu , 

e) wybór władz Stowarzyszenia , 

f) rozpatrywanie wniosków w sprawach majątku Stowarzyszenia 

g) rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu Stowarzyszenia 

h) ustalenie wysokości wpisowego i składek członkowskich oraz terminu ich płatności, 

i) zatwierdzenie regulaminu Rady Stowarzyszenia i Sądu Koleżeńskiego , 

j) decydowanie w tych wszystkich sprawach , w których Statut nie upoważnia innych organów Stowarzyszenia 

k) podejmowanie uchwał w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia 

3. Nadzwyczajne Walne Zebranie jest zwoływane: 

a) na podstawie uchwały Zarządu 

b) na pisemne żądanie co najmniej 1/5 części ogółu członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania. 

4. Nadzwyczajne Walne Zebranie załatwia tylko te sprawy dla których zostało powołane. 

5. Zarząd zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie w terminie jednego miesiąca od dnia otrzymania żądania lub podjęcia uchwały. 

6. Walne zebranie członków jest władne do podejmowania uchwał bez względu na ilość obecnych osób. 

7. Uchwały na Walnym zebraniu członków zapadają zwykłą większością głosów obecnych na walnym zebraniu członków. 

8. Sprawy zmiany Statutu i rozwiązania Stowarzyszenia wymagają 2/3 głosów obecnych na walnym zebraniu członków. 

9. Głosowanie na Walnym zebraniu członków jest jawne. Wybór władz Stowarzyszenia odbywa się w głosowaniu jawnym. Glosowanie tajne we wszystkich sprawach może uchwalić Walne zebranie członków zwykłą większością głosów. 

II. Rada Stowarzyszenia 

§ 23

1. Rada Stowarzyszenia składa się z trzech do pięciu członków. 

2. Udział w pracach Rady jest honorowy. Przy czym z tytułu pełnionych funkcji członkowie Rady otrzymują zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej, niż określone w art. 8, pkt 8 ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi ( Dz. U. Nr 26, poz. 306, ze zm. ). 

§ 24 

Członek Rady Stowarzyszenia nie może być: - członkiem Zarządu ani pozostawać z nim w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia. - skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej.  

§ 25 

1. Kadencja Rady Stowarzyszenia jest nieograniczona w czasie. 

2. Z zastrzeżeniem ust 5 Członków Rady powołuje Walne zebranie. 

3. Każdy z członków Rady może być odwołany w trakcie trwania kadencji w wyniku prawomocnego skazania przez sąd za przestępstwo z winy umyślnej, bądź rażącego sprzeniewierzenia się dobrym obyczajom, zasadom współżycia społecznego lub celom Stowarzyszenia. 

4. Każdy z członków Rady może złożyć rezygnację bez podania powodów. 

5. W przypadku konieczności uzupełnienia składu Rady, także w efekcie rezygnacji dotychczasowego członka Rady, jego odwołania lub śmierci, wyborów na wakujące stanowisko dokonuje Walne zebranie spośród przedstawionych przez nie kandydatów. 

6. Wyboru nowego członka Rady dokonuje się zwykła większością głosów. 

7. Wybory do Rady w przypadku, o którym mowa w ust. 5 mogą odbyć się także w drodze konkursu. W Takim wypadku stosuje się przepis ust. 6. 

§ 26 

1. Na pierwszym posiedzeniu Rady, Członkowie Rady dokonują wyboru z pośród siebie Przewodniczącego. 

2. Rada Stowarzyszenia pracuje na posiedzeniach zwoływanych przez Przewodniczącego Rady lub na wniosek Zarządu. 

3. Posiedzenia Rady odbywają się nie rzadziej niż raz w roku. 

4. W posiedzeniach Rady może uczestniczyć przedstawiciel Zarządu. 

§ 27 

1. Rada wykonuje swe uprawnienia i obowiązki na posiedzeniach, na których podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków. 

2. W okresach pomiędzy posiedzeniami Rady decyzje w zakresie czynności nie cierpiących zwłoki może podjąć Przewodniczący Rady. 

3. Przewodniczący Rady ma obowiązek przedstawić uchwałę do akceptacji na najbliższym posiedzeniu Rady. 

4. W przypadku braku akceptacji uchwały przez Radę, traci ona swoja moc sprawczą. 

5. W przypadku równej liczby głosów, decyduje głos Przewodniczącego Rady. 

§ 28 

1. Do udziału w posiedzeniach Rady Stowarzyszenia mogą być zapraszane osoby i przedstawiciele organizacji, których działalność jest zbieżna z celami Stowarzyszenia. 

2. Udział osób wymienionych w pkt.1 w posiedzeniach Rady ma charakter doradczy. 

§ 29 

1. Do obowiązków Rady należy: 

a) nadzór i kontrola nad realizacją głównych kierunków działalności statutowej 

b) inspirowanie nowych kierunków działania Stowarzyszenia 

c) ustalenie warunków zatrudnienia członków Zarządu Stowarzyszenia 

d) zawieranie umów o prace z członkami Zarządu Stowarzyszenia 

e) zatwierdzanie projektów zmian w Statucie Stowarzyszenia 

f) nadzór i kontrola nad prawidłową realizacją zadań publicznych 

g) ocena prawidłowości wykorzystywania majątku i środków finansowych Stowarzyszenia 

h) przyjmowanie rocznych sprawozdań Zarządu z działalności Stowarzyszenia oraz udzielanie zarządowi absolutorium 

i) uchwalanie regulaminu Rady Stowarzyszenia 

j) opiniowanie regulaminu Zarządu Stowarzyszenia 

k) podejmowanie uchwał w innych sprawach przewidzianych w Statucie Stowarzyszenia 

l) Rada wykonując obowiązki określone w pkt. 1 może zasięgnąć opinii ekspertów 

m)Rada może wyrażać opinie we wszystkich sprawach dotyczących Stowarzyszenia  

§ 30 

Szczegółowy tryb działania Rady Stowarzyszenia określa "Regulamin Rady Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury" 

III Komisja rewizyjna 

§ 31 

1. Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia składa się z trzech członków wybranych przez Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia na okres 2 lat, spośród których wybierają przewodniczącego i jego zastępcę. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą wchodzić w skład innych organów władz Stowarzyszenia. W razie ustąpienia członka Komisji Rewizyjnej w czasie trwania kadencji w trybie kolejności wchodzi jeden z dwóch wybranych przez Walne Zgromadzenie zastępców członków. 

2. Komisja Rewizyjna czuwa nad działalnością Zarządu Stowarzyszenia. Ma ono prawo dokonywania swych czynności w każdym czasie, a obowiązkiem jej jest sprawdzać przynajmniej raz w roku wszystkie księgi, dokumenty i stan majątkowy Stowarzyszenia. 

IV. Zarząd Stowarzyszenia 

§ 32 

1. Zarząd Stowarzyszenia jest jedno lub wieloosobowy 

2. Kadencja Zarządu trwa 4 lata. 

3. Na czele zarządu Stowarzyszenia stoi Prezes Zarządu. 

4. Członkowie Zarządu są powoływani i odwoływani przez Walne zgromadzenie w drodze uchwały podjętej zwykłą większością głosów określoną za wyjątkiem pierwszego Zarządu, który powołuje Komitet założycielski łącznie z oświadczeniem o ustanowieniu Stowarzyszenia. 

5. Odwołanie członka Zarządu przez Walne zgromadzenie następuje w przypadku: 

a) złożenia rezygnacji, 

b) podjęcia pracy, której charakter uniemożliwia należyte wykonywanie funkcji członka Zarządu, 

c) nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu, 

d) istotnego naruszenia postanowień Statutu Stowarzyszenia 

e) z innych istotnych przyczyn 

6. Członkowie zarządu wykonują powierzone funkcje na podstawie powołania, bądź stosownych umów cywilnoprawnych. 

§ 33 

Z chwilą rezygnacji, upływu kadencji, odwalania lub śmierci, mandat członka Zarządu wygasa. 

§ 34 

Do Zarządu Stowarzyszenia należą sprawy nie zastrzeżone do kompetencji Rady Stowarzyszenia. W szczególności Zarząd Stowarzyszenia; 

a) kieruje działalnością Stowarzyszenia i sprawuje zarząd jej majątkiem, 

b) planuje wykorzystanie środków finansowych i innych zasobów majątkowych Stowarzyszenia 

c) reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz, 

d) opracowuje i realizuje roczne oraz wieloletnie programy działania Stowarzyszenia, 

e) przyjmuje subwencje, darowizny, spadki i zapisy, 

f) określa strukturę organizacyjną Stowarzyszenia 

g) ustala wielkość zatrudnienia, zasady i wysokość wynagrodzeń oraz innych gratyfikacji dla pracowników Stowarzyszenia, a także osób współpracujących ze Stowarzyszeniem na podstawie umów cywilnoprawnych, 

h) uchwała regulaminy i akty wewnętrzne Stowarzyszenia, 

i) realizuje uchwały Walnego zebrania i Rady Stowarzyszenia, 

j) sporządza sprawozdania z działalności Stowarzyszenia,  

k) powołuje Consilium Honorowe pełniące funkcję ciała doradczego, w związku z realizacją poszczególnych programów 

l) propaguje w prasie, radiu i telewizji oraz wydawnictwach celów i zasad działalności Stowarzyszenia oraz wskazywanie możliwości korzystania z pomocy Stowarzyszenia 

m) występuje z wnioskiem w sprawie zmian w Statucie, połączenia oraz likwidacji Stowarzyszenia, 

n) ustanawia zasady dotowania i subwencjonowania ze środków Stowarzyszenia 

o) prowadzi Kronikę Stowarzyszenia 

§ 35 

1. W przypadku zarządu wieloosobowego, o ile statut, bądź przepisy prawa nie stanowią inaczej , uchwały zarządu zapadają zwykłą większością głosów, w obecności 50% uprawnionych do głosowania. W przypadku równości głosów decyduje głos Prezesa zarządu. 

2. Uchwały Zarządu podejmowane są na posiedzeniach Zarządu, z których sporządzany jest protokół. 

3. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb. 

4. O konieczności zwołania Zarządu oraz podjęcia uchwały na posiedzeniu Zarządu decyduje Prezes Zarządu lub Wiceprezes. 

5. Posiedzeniom Zarządu przewodniczy Prezes Zarządu. 

§ 36 

Do udziału w posiedzeniach Zarządu Stowarzyszenia mogą być zaproszone osoby i przedstawiciele organizacji, których działalność jest zbieżna z celem Stowarzyszenia. 

§ 37 

Do składania oświadczeń woli i podpisywania w imieniu Stowarzyszenia jest upoważniony Prezes Zarządu Stowarzyszenia samodzielnie lub w przypadku zarządu wieloosobowego dwaj członkowie Zarządu działający łącznie. 

§ 38

 Szczegółowy tryb działania Zarządu Stowarzyszenia określa "Regulamin Zarządu Stowarzyszenia " 

V. Sąd koleżeński 

§ 39 

1. Sąd koleżeński składa się z trzech członków wybranych przez Walne Zgromadzenie na okres dwóch lat. W razie ustąpienia członka względnie niemożności pełnienia przez niego obowiązków, trybem kolejności wchodzi w skład sądu jeden z dwóch wybranych przez Walne Zgromadzenie zastępców członków. 

2. Do kompetencji Sądu Koleżeńskiego należy załatwianie sporów powstałych między członków, wynikających w obrębie Stowarzyszenia w związku z jego działalnością. Od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego przysługuje prawo wniesienia odwalania do Walnego Zgromadzenia w terminie 2-ch tygodni od dnia otrzymania orzeczenia Sądu.

 

ROZDZIAŁ PIĄTY

Członkowie Stowarzyszenia - ich prawa i obowiązki 

§ 40 

Członkiem Stowarzyszenia może być każdy pełnoletni obywatel Polski, który: 

1. Zgłosił pisemną deklarację o przystąpieniu do Stowarzyszenia.  

2. Akceptuje wartości kultury i pragnie twórczo przyczyniać się do jej dalszego rozwoju. 

3. Został przyjęty do Stowarzyszenia na podstawie decyzji Zarządu.  

§ 41

 Każdy członek Stowarzyszenia ma prawo do: 

1. Uczestniczenia i wnioskowania na Walnym Zgromadzeniu oraz wyboru i wybieralności władz Stowarzyszenia. 

2. Uczestniczenia w pracach odpowiedniej sekcji twórczej Stowarzyszenia. 

3. Korzystania z wszelkich ulg i udogodnień, jakie Stowarzyszenie zapewnia w statutowym spełnieniu swych zadań. 

§ 42 

Każdy członek Stowarzyszenia ma obowiązek: 

1. Popierania działalności Stowarzyszenia w granicach swoich możliwości 

2. Przestrzegania Statutu, regulaminów oraz uchwał władz Stowarzyszenia 

3. Propagowanie haseł i idei Stowarzyszenia oraz zjednania mu sympatyków 

4. Regularnego wpłacania składek członkowskich. 

§ 43 

Utrata praw członkowskich następuje przez: 

1. Wystąpienie zgłoszone na piśmie do Zarządu Stowarzyszenia po uiszczeniu wszelkich zaległych składek. 

2. Wykluczenie uchwalą Zarządu za czyn niehonorowy lub działanie na szkodę Stowarzyszenia. Od decyzji o nie przyjęciu do Stowarzyszenia, wykreśleniu lub wykluczeniu członka, przysługują zainteresowanemu odwołanie do Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia. 


ROZDZIAŁ SZÓSTY 

Łączenie Stowarzyszenia w związki. Zmiana Statutu Stowarzyszenia 

§ 44 

1) Dla efektywnego urzeczywistnienia swoich celów Stowarzyszenie może łączyć się w związki Stowarzyszeń o podobnych celach statutowych na warunkach określonych przez zainteresowane strony. 

2) Uchwalę w przedmiocie łączenia podejmuje Walne zebranie poprzez uchwałę podjętą zwykłą większością na wniosek Zarządu Stowarzyszenia. 

§ 45 

1) Statut Stowarzyszenia może być zmieniony. Zmiana Statutu może dotyczyć zmiany celu Stowarzyszenia polegającej na poszerzeniu lub uzupełnianiu celu bez naruszenia jego istotnych założeń. 

2) Zmiany statutu dokonuje Walne zebranie w formie uchwały, podjętej zwykłą większością głosów, po uprzednim przedstawieniu projektu zmian przez Zarząd Stowarzyszenia. 


ROZDZIAŁ SIÓDMY 

Likwidacja Stowarzyszenia 

§ 46 

1. Uchwalę o likwidacji Stowarzyszenia, w przypadkach wskazanych w ustawie, podejmuje Walne zebranie członków w drodze własnej uchwały. 

§ 47 

1. W razie rozwiązania się Stowarzyszenia na podstawie własnej uchwały, likwidatorami Stowarzyszenia są członkowie zarządu. 

2. W razie rozwiązania Stowarzyszenia przez sąd, zarządza on jego likwidację wyznaczając likwidatora. 

3. Obowiązkiem likwidatora jest przeprowadzenie likwidacji w możliwie najkrótszym czasie, w sposób zabezpieczający majątek Stowarzyszenia przed nieuzasadnionym uszczupleniem.  

4. Likwidator w szczególności powinien: 

a) zgłoszenie wniosku do sądu rejestrowego o wpisanie otwarcia likwidacji i wyznaczeniu likwidatora, z podaniem swego nazwiska, imienia i miejsca zamieszkania, o ile nie zaszły warunki określone w pkt. 2), 

b) wezwanie wierzycieli Stowarzyszenia w trybie ogłoszeń prasowych do zgłoszenia swych wierzytelności w terminie 3 miesięcy od daty ogłoszenia, 

c) sporządzenia bilansu otwarcia likwidacji oraz listy wierzycieli, 

d) sporządzenia planu finansowego likwidacji i planu zaspokojenia zobowiązań, 

e) ściągnięcie wierzytelności i spieniężenie majątku Stowarzyszenia, 

f) zgłoszenie ukończenia likwidacji do sądu rejestrowego wraz z wnioskiem o wykreślenie Stowarzyszenia z rejestru. 

5. Jeżeli likwidacja nie zostanie zakończona w ciągu roku od dnia jej zarządzenia, likwidatorzy przedstawiają przyczyny opóźnienia sądowi, który w razie uznania opóźnienia za usprawiedliwione przedłuża termin likwidacji lub zarządza zmianę likwidatorów. 

6. Majątek zlikwidowanego Stowarzyszenia przeznacza się na cel określony w uchwale walnego zebrania członków o likwidacji Stowarzyszenia. W razie braku postanowienia w tej sprawie, sąd orzeka o przeznaczeniu majątku na określony cel społeczny. 

7. Koszty likwidacji pokrywa się z majątku Stowarzyszenia. 


 ROZDZIAŁ ÓSMY 

 Postanowienia końcowe 

§ 48 

Stowarzyszenie składa Staroście Lubińskiemu do 31 marca każdego roku sprawozdania ze swojej działalności za rok ubiegły. 


Lubin, dnia 24 marca 2011 r.