Rok 2020

 Powrót 

15/04/2020

#Zostań w Domu

Wielu artystów z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury wspierając ogólnopolską akcję „#Zostań w Domu” – wypełniają swój wolny czas: malując obrazy, rzeźbiąc lub wykonując prace rękodzielnicze. Zapewne wiele z tych prac znajdzie swój finał w aukcjach charytatywnych po ustąpieniu Koronawirusa. 

Duże uznanie należy się dla Pań: Heleny Żabskiej i Bernadety Chronowskiej, które postanowiły ujawnić swoje zdolności, szyjąc tak bardzo potrzebne w obecnych czasach maseczki. Maseczki te nieodpłatnie rozprowadzają wśród członków rodziny, znajomych, sąsiadów i przyjaciół. Dzisiaj przedstawiamy galerię wykonanych już prac, ale apelujemy również do twórców - nie tylko z naszego Stowarzyszenia - by podjęli temat czasów dzisiejszych, by czas obecnej „cichej wojny” został utrwalony i pozostał w pamięci potomnym. Byśmy pamiętali jak groźna i zabójcza jest ta niewidzialna broń.

 Przejdź do galerii       


31/03/2020

Opowiadania Stanisława Ryczka

Stanisław Ryczek zwykle utożsamiany jest z malarstwem artystycznym, ale tkwi w nim także wielki potencjał literacki. Właśnie w miesiącu marcu tego roku ukazała się jego kolejna książka "Czarownica i inne opowiadania", wydana przez Wrocławskie  Wydawnictwo LENA.  

Książka zawiera zbiór 26 opowiadań z dreszczykiem,  ujętych w pięciu rozdziałach:    I "Opowiadania niezmyślone",  II "Opowiadania niezwyczajne", III "Opowiadania wołowskie", IV "Opowiadania prawdziwe",  V "Opowiadania zmyślone". Akcja części z tych opowiadań dzieje się w czasach historycznych, część dotyczy czasów współczesnych, a część zawiera fantazję dotyczącą przyszłości. Oprócz literackiej fikcji, znajdziemy tam opowieści oparte na wydarzeniach prawdziwych. Szerokie spektrum tematów, wartka akcja i zaskakujące puenty, spodobają się czytelnikom w każdym wieku, choć ze względu na występowanie kilku drastycznyc scen i opisów, nie jest polecana dla dzieci. Należy nadmienić, że nasz kolega Stanisław Ryczek był współautorem, wydanej w 2017 r. książki nawiązującej do stanu wojennego: "Wołowskie obrazki ze stanu wojny polsko-jaruzelskiej 1981-1989".27/03/2020

Apel do członków Stowarzyszenia

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce, w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apeluję do wszystkich członków Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury o rozwagę, a przede wszystkim o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Poddajmy się samoizolacji i pozostańmy w domach do czasu ustania zagrożenia epidemicznego oraz utrzymujmy częsty kontakt telefoniczny z najbliższymi, ale również z koleżankami i kolegami z LSTK. W razie konieczności kontaktów z innymi osobami zachowujmy co najmniej 2 metry odległości od rozmówcy. Unikajmy kontaktu z osobami, mającymi objawy przeziębienia. W przypadku objawów infekcji - kaszlu, gorączki lub duszności – kontaktujmy się telefonicznie z lekarzem rodzinnym. Pozostanie w domach nie oznacza bezczynności. Spacerujmy po mieszkaniu, gimnastykujmy się, a przede wszystkim oddajmy sie wenie twórczej. Pozdrawiam Was wszystkich i życzę zdrowia. 

Prezes Zarządu LSTK

Wiesław Radojewski


06/03/2020

Indywidualna wystawa Wiesława Wojciechowskiego w Chojnowie

W dniu 6 marca 2020 r. w Chojnowskim Muzeum Regionalnym miał miejsce wernisaż indywidualnej wystawy naszego artysty - Wiesława Wojciechowskiego, pod nazwą: „Ogród barw”. Wystawa wzbudziła ciepłe i dobre emocje. 

Pan Wiesław kultywuje tradycje Zagłębia Miedziowego, ale również kulturę miasta i okolic Chojnowa, gdyż z tego regionu pochodzi. Na wernisaż przybyła szeroka rzesza przyjaciół i znajomych z Chojnowa. W wernisażu uczestniczył Burmistrz – Jan Serkies, który skierował ciepłe słowa uznania w kierunku artysty. Nie zabrakło również delegacji z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury z Prezesem – Wiesławem Radojewskim na czele, który również nie szczędził słów uznaniowych dla swojego imiennika. Sam bohater wieczoru tłumaczył - …malarstwo daje mi bardzo dużo satysfakcji i radości, a przygotowując tę wystawę - starałem się nawiązać do wątków chojnowskich, by społeczeństwo Chojnowa szybko rozpoznało osoby, ewentualnie miejsca na moich obrazach...

 Przejdż do galerii