26/11/2021

Gala jubileuszowa z okazji XX-lecia istnienia LSTK

Jubileusz 20-lecia działalności Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury to dobra okazja na prezentację osiągnięć artystycznych oraz na wręczenie odznaczeń, wyróżnień i dyplomów dla artystów. Uroczysta gala jubileuszowa odbyła się w Centrum Działań Twórczych w Lubinie w dniu 26 listopada 2021 r. 

Zaproszenie na tę niezwykłą uroczystość przyjęli: Prezydent Miasta Lubina – Pan Robert Raczyński, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego na Dolnym Śląsku – Pan Grzegorz Ćwiertniewicz, Przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego – Pani Jadwiga Musiał, dyrektorzy placówek kulturalnych z miasta Lubina, delegacja z Wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, oraz wielu innych znamienitych gości.

Spotkanie rozpoczęła młodzieżowa grupa wokalno-muzyczna z Centrum Działań Twórczych, a zamiast okolicznościowego referatu, została przedstawiona prezentacja słowno-zdjęciowa, która zrobiła ogromne wrażenie wśród publiczności. Owa prezentacja przedstawiała osiągnięcia lubińskich artystów na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla 4 artystów z LSTK: Jerzego Kosińskiego, Wandy Michalec, Zofii Kilimnik i Janiny Smolarek, które z upoważnienia Ministra wręczył prowadzący całe spotkanie – Prezes Zarządu LSTK – Wiesław Radojewski. Zostały również wręczone dyplomy uznania „Za upowszechnianie kultury”  przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla: Heleny Żabskiej, Stanisława Ryczka, Janiny Woronko-Zaczyńskiej i Joanny Podgórskiej.

Prezydent Miasta Lubina – Pan Robert Raczyński wyróżnił kilku artystów, wspaniale oprawionymi dyplomami i przekazał wszystkim artystom z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury podziękowanie za dotychczasowy trud w upowszechnianiu kultury w Zagłębiu Miedziowym, życząc jednocześnie weny twórczej w kolejnych latach. 

Starosta Powiatu Lubińskiego – Pan Adam Myrda również wyróżnił kilka osób, które w jego imieniu wręczyła artystom Przewodnicząca Rady Powiatu – Pani Jadwiga Musiał, życząc artystom z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury dalszego trwania i rozwoju, aby to środowisko się ciągle poszerzało, żeby trafiali tu ludzie nowi i realizowali swoje pasje i pomysły.

Nie koniec na tym, bo również swoje uznanie wyraził Dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim na Dolnym Śląsku – Pan dr Grzegorz Ćwiertniewicz, wręczając kilka dyplomów przyznanych przez tę instytucję, życząc wszystkim artystom, by nie ustawali w dążeniu do celów i realizowali swoje pasje, tak jak robili to dotychczas. Pan dr Grzegorz Ćwiertniewicz został poproszony o wręczenie dyplomów w imieniu Rady Krajowej Robotniczych Stowarzyszeń Twórców Kultury, a kwintesencją tych uhonorowań było bezpośrednie, telefoniczne połączenie z prof. dr Pawłem Soroką, który nie szczędził słów uznania dla artystów z LSTK, życząc także wszystkim zebranym niezapomnianych wrażeń z trwającej gali jubileuszowej, przepraszając jednocześnie za swą nieobecność.

Wracając do samej uroczystości należy nadmienić, że wszyscy artyści z Lubińskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury (a jest ich 27) zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami za całokształt w szerzeniu kultury w regionie, a podziękowania jakie napływały od uczestniczących gości nie miały końca. Część oficjalną zakończyła grupa teatralna z Centrum Działań Twórczych, którzy w piękny sposób przedstawili wiersze napisane na przestrzeni lat, przez wielu poetów zrzeszonych w LSTK.

Nie zabrakło również jubileuszowego tortu i małego poczęstunku, na który zaproszono wszystkich uczestników spotkania. Goście nie skąpili wyrazów uznania zwiedzając wystawę, przygotowaną przez artystów z tej okazji, gdzie wyeksponowane zostały ich prace, niektóre z nich zapierające dech w piersiach.


                    Idź do galerii